Pergamentų skaitmeninių vaizdų archyvas

Pradžia   |    Apie archyvą   |    Struktūra   |    Pergamentai   |   Pagalba   |    Kontaktai

Pergamentas – tai dokumentas, rašytas ant specialiai išdirbtos odos. Pergamente buvo rašomi tik patys svarbiausi, reikšmingiausi dokumentai: karališkosios privilegijos, donacijos, popiežiaus bulės, tarptautiniai susitarimai ir pan. Šie dokumentai – ne tik istorijos, bet ir dailės, sfragistikos, paleografijos, religijos istorijos, diplomatikos ir kt. mokslų šaltinis. Juose yra vertingų duomenų politinei – socialinei istorijai, socialinių – teisinių šeimos santykių istorijai, istorinei geografijai, toponomastikai, genealogijai, kalbos mokslui.

Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos Rankraščių skyriuje šiuo metu saugoma 1412 pergamentų, apimančių 11-20 a. pradžios laikotarpį. Tai viena didžiausių pergamentų kolekcijų Baltijos šalyse. Geografiniu požiūriu pergamentai apima objektus, buvusius Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Latvijos, Estijos, Rusijos, Ukrainos, Vokietijos, Austrijos, Italijos teritorijose. Tarp jų – seniausi rašto pavyzdžiai, o kai kurie iš jų – Lietuvos didžiųjų kunigaikščių Jogailos, Vytauto ir kitos privilegijos – vieninteliai Lietuvoje.

Ilgą laiką dokumentai buvo prieinami tik siauram mokslininkų ratui. Tačiau, kylant susidomėjimui savo šalies istorija, atsirado poreikis pristatyti šias kolekcijas platesniam visuomenės ratui. Tokią galimybę, išsaugant originalų dokumentą ir pateikiant aukštos kokybės kopiją, suteikia naujausios technologijos.

 Pergamentų skaitmeninių vaizdų archyvo tikslas pristatyti visiems besidomintiems Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos Rankraščių skyriaus saugyklose saugomų pergamentinių dokumentų   skaitmeninius vaizdus.

Šiuo metu archyve pateikiami 123 pergamentų vaizdai. Atrinkti dokumentai apima ankstyviausius, 1187-1500 metus. Pristatomi tik labai geros, geros ir patenkinamos būklės pergamentai, dalis jų restauruoti arba tvarkyti restauratorių. Į skaitmeninių vaizdų archyvą neįtraukti likę šio laikotarpio dokumentų fragmentai, 15 a. kodekso likučiai.

Kartu su skaitmeniniais vaizdais pateikiami dokumentų trumpi archyviniai aprašai lietuvių ir anglų kalbomis, parengti remiantis Rimanto Jaso „Pergamentų katalogu“ (1980). Patikslinti kai kurie  asmenvardžiai, vietovardžiai, datos, dokumento originalumas, bibliografija.

Skaitytojų patogumui, ieškant reikalingų dokumentų, pateikiamas visų skaitmenintų pergamentų sąrašas, parengtos vietovardžių ir asmenvardžių rodyklės, dokumentai suskirstyti jų kilmės ir chronologine seka.

Aukštos kokybės skaitmeninėmis dokumentų kopijomis galima naudotis Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos Rankraščių skyriuje. Pagal užsakymą atskiru susitarimu atliekamos kopijos skaitytojams ir leidėjams.

Dėkojame mielai mums padėjusiems konsultantams Edmundui Rimšai (Lietuvos istorijos institutas) ir Marijai Razmukaitei (Lietuvių kalbos institutas).

Pergamentų skaitmeninių vaizdų archyvą tikimės kurti ir plėsti toliau, tad kūrybinė grupė mielai laukia Jūsų pastabų ir pasiūlymų.

 

Pradžia   |    Apie archyvą   |    Struktūra   |   Pergamentai   |   Pagalba   |   Kontaktai