Virtuali paroda apie Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio 1613 metų LDK žemėlapį ir jo sekinius
2024-aisiais sukanka 475 metai, kai gimė Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis (1549–1616) – žymus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybės, politikos, kultūros veikėjas, mecenatas. Jo iniciatyva buvo sudarytas naujas LDK žemėlapis, išspausdintas Amsterdame 1613 metais. Šio didelio, puošniai išleisto sieninio žemėlapio reprodukcijos ir dabar dažnai puošia interjerus, naudojamos kaip iliustracinė priemonė įvairiuose leidiniuose, muziejų ekspozicijose ir pan. Lietuvos kartografijos istorijoje jis laikomas esminiu – originaliu, tiksliu, kartografiniais matavimais grįstu LDK žemėlapiu, turėjusiu didelės įtakos visai tolesnei LDK kartografijos raidai. Juo domisi Lietuvos ir Lenkijos kartografijos, kultūros, dailės, spaudos istorikai, knygotyrininkai, jis yra Nyderlandų kartografijos istorijos bibliografijos objektas.
Lankytojams siūloma paroda apie 1613 metų LDK žemėlapį supažindina su jo radimosi priešistore (kaip LDK teritorija buvo vaizduojama iki Radvilos žemėlapio pasirodymo), pasakoja apie Radvilos Našlaitėlio sumanymą kartografuoti LDK teritoriją, apie Nesvyžių, kaip mokslo ir kultūros centrą, kuriame gimė žemėlapio sudarymo idėja, Amsterdamo kartografijos leidėjus – Blaeu oficiną – ir jų atlasuose leistą 1613 m. LDK žemėlapį. Paneigiami kai kurie įsisenėję stereotipai apie šio žemėlapio egzempliorių sklaidą Trečiame parodos skyriuje matysime 1613 m. LDK žemėlapio sekinius – tuos žemėlapius, kurie atsirado kaip Radvilos žemėlapio perdirbiniai.
Paroda nekelia tikslo nuosekliai ir moksline prasme preciziškai atskleisti 1613 m. LDK žemėlapio radimosi, funkcionavimo, sklaidos ir panašių klausimų. Ji parengta Lietuvos MA Vrublevskių bibliotekoje saugomų originalių dokumentų pagrindu ir skirtina mokslo populiarinimo publikacijų žanrui.
Parodos autorė dr. Alma Braziūnienė
Redagavo dr. Artūras Judžentis
Internete paskelbė Audronė Steponaitienė