„Tai kokia gi čia klinika?“Andriaus Sniadeckio skaitymai 2024 m. lapkričio 29 d.

2024-12-05

Andriaus Sniadeckio (Jędrzej Śniadecki, 1768–1838) skaitymai, arba Lectiones Andrea Sniadecki, atsirado dar 2012 m. kaip Lietuvos mokslo istorijos entuziastų sumanymas atgaivinti nepelnytai primirštos asmenybės nuopelnus mokslui ir kultūrai. Prieš daug metų Vilniaus universitete lapkričio 30 d. dieną buvo švenčiamas profesoriaus Andriaus Sniadeckio gimtadienis. Dėl šios priežasties Lectiones Andrea Sniadecki visuomet rengiami rudenį. Kasmet per Andriaus Sniadeckio skaitymus lankytojai apie profesoriaus veiklą ir mokslinį palikimą sužino vis daugiau.

Šiais metais skaitymus rengė: Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galerija, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Lietuvos mokslo istorikų ir filosofų bendrija, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Sveikatos etikos, teisės ir istorijos centras, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Medicinos istorijos muziejus, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Neurologijos ir neurochirurgijos klinika. Partneriai: Vilniaus universiteto biblioteka, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejus. Rėmėjai: bendrovė „Thermo Fisher Scientific Baltics“, Rūta ir Rimvydas Baranauskai.

Kasmet Andriaus Sniadeckio skaitymams renkamės vis kitą šio garbaus ir daug Vilniaus universitetui, Lietuvos mokslui ir medicinai nusipelniusio šviesuolio kūrybos palikimo temą. Šįkart pasirinkome jo rankraštį be pavadinimo ir datos… Tačiau jis svarbus keliais atžvilgiais: jame rasime rekomendacijų ir svarstymų, kokia turėtų ir galėtų būti Vilniaus universiteto (VU) klinika, kurios įkūrimo 220-ąsias metines minėsime 2025 metais. Ilgai manyta, jog VU klinikos įkūrimas 1805 m. sietinas tik su austrų kilmės gydytojais Johanu Pėteriu (1745–1821) ir Jozefu (1771–1842) Frankais. Rankraštyje iškyla A. Sniadeckio sukurta klinikos vizija Vilniaus vyriausiosios mokyklos laikotarpiu (1797–1803 m.). Skaitymams rengti priėmėme malonų Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galerijos kvietimą, o A. Sniadeckio aprašyta klinika 1805 m. buvo įkurta minėtos galerijos kaimynystėje – name Didžiojoje g. 10. Malonus sutapimas.

Svarstydami, kaip pavadinti renginį, prisiminėme imperatoriaus Napoleono ir A. Sniadeckio pokalbį. Karo su Rusija pradžioje 1812 m. Vilniuje apsistojęs imperatorius Napoleonas nutarė susipažinti su VU profesoriais ir pakvietė juos pasikalbėti. Pristatyto prof. A. Sniadeckio imperatorius paklausė: „Tai kokia gi čia chemija dėstoma?“ A. Sniadeckis atsakė: „Pone, tokia pati kaip ir Paryžiuje.“

Nutarėme perfrazuoti šį istorinį klausimą: „Tai kokia gi čia įkurta klinika?“. Skaitymų programos pranešimuose buvo aptarti ne tik VU klinikos, bet ir XVIII a. antroje pusėje – XIX a. pirmoje pusėje taikyto ligonių gydymo, tuo metu vykusių mokslinių tyrimų, net ir kasdienio gyvenimo prieglaudose bei VU klinikose klausimai. Mokslinėje renginio dalyje išgirdome Rimvydo Baranausko, Martyno Jakulio, Birutės Railienės, Sauliaus Špokevičiaus ir Aisčio Žalnoros pranešimus, susipažinome su pačiais geriausiais gyvybės mokslų studentais: Juliumi Danusevičiumi (VU molekulinė biologija, 4 kursas) ir Pija Juškaite (VU Mikrobiologija, 4 kursas). Juos Andriaus Sniadeckio stipendija apdovanojo mūsų rėmėja bendrovė „Thermo Fisher Scientific Baltics“. Turėjome išskirtinę galimybę pamatyti vienintelį S. Špokevičiaus monospektaklį, kuriame susitiko jaunasis ir senasis A. Sniadeckis. Rėmėjų dėka bus lietuviškai ir angliškai išleista konferencijos medžiaga.

Renginį papildė anksčiau atidaryta paroda tuo pačiu pavadinimu, kurią galima aplankyti iki 2025 m. kovo 16 d. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galerijos Kunstkameroje.

Už nuotraukas dėkojame Gintarei Grigėnaitei.

Parengė Birutė Railienė