Mokslo istorikų sambūris kasmetinėje konferencijoje Scientia et historia

2025-04-10

Kaip ir kasmet, mokslo istorikai susirinko balandžio 3–4 d. Vilniuje ir Kaune į kasmetinę mokslo istorikų konferenciją Scientia et historia, kurią rengė Lietuvos mokslo istorikų ir filosofų bendrija su Lietuvos kultūros tyrimų institutu, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Vilniaus universitetu ir Vytauto Didžiojo karo muziejumi. Šiemet konferencija skirta Lietuvos aviacijos istorijai, karo technologijų raidai Lietuvoje, kvantinės mechanikos sukūrimo šimtmečiui, taip pat kitiems aktualiems mokslo istorijos klausimams.

Konferencijos darbas vyko sesijomis: balandžio 3 d. Lietuvos kultūros tyrimų institute Vilniuje vyko filosofijos istorikų sekcija, o balandžio 4 d. Vytauto Didžiojo karo muziejuje Kaune vyko mokslo istorikų sekcija. Šiemet abiejose sekcijoje išklausyta 22 pranešimų, balandžio 4 d. konferencijos sekcijoje buvo 35 klausytojai iš įvairių mokslo institucijų. Tarp jų – Kauno technologijos universiteto alumnai ir buvęs rektorius prof. Kęstutis Kriščiūnas, taip pat Romualdas Šviedrys, buvęs Niujorko politechnikos universiteto profesorius, mokslo istorijos specialistas. Konferenciją pasveikino Lietuvos mokslo istorikų ir filosofų bendrijos pirmininkas dr. Ramūnas Kondratas.

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekai atstovavo dr. Birutė Railienė, pristačiusi pranešimą „Andriaus Sniadeckio darbai, nuopelnai ir palikimas: bibliografijos rodyklė“ ir Eglė Paškevičiūtė-Kundrotienė su Rūta Kazlauskiene parengusios pranešimą „Akių ir lietuviško žodžio šviesoje“, skirtą profesoriaus Petro Avižonio 150-osioms gimimo metinėms. Džiugu, kad ne vienas pranešėjas rėmėsi ir naudojosi LMAVB saugomais dokumentais.

Balandžio 3 d. filosofijos istorikų sekcijos pranešimai buvo transliuojami per „zoom“ plaformą, įrašas vėliau bus paskelbtas Lietuvos kultūros tyrimų instituto svetainėje. Susipažinti su visa konferencijos pranešimų tematika ir programa galima Lietuvos mokslo istorikų ir filosofų bendrijos interneto svetainėje http://www.moksloistorija.lt/scientia-et-historia-2025/. Šioje svetainėje vėliau bus paskelbta ir konferencijos pranešimų santraukų knygelė, kurios viena sudarytojų – Birutė Railienė.

Konferencijos dalyviai atminčiai įsiamžino prie legendinio šimtmetį mininčio ANBO lėktuvo.

Eglė Paškevičiūtė Kundrotienė, Rūta Kazlauskienė, Birutė Railienė

Nuotraukos fotografas Kęstas Vasilevskis