Dr. Algimanto Kasparavičiaus monografijos sutiktuvės
2022 m. balandžio 7 d. 16 val. Bibliotekoje įvyks dr. Algimanto Kasparavičiaus monografijos Griūvanti taika: Lietuva didžiojoje politikoje 1934–1939 (1940) (Vilnius, LII leidykla, 2021) sutiktuvės. Knygos pristatyme dalyvaus autorius, renginį ves Virginijus Savukynas, kalbės prof. Šarūnas Liekis ir dr. Vilma Bukaitė.
Kas, kodėl ir kaip sugriovė tarpukario Europos saugumo architektūrą ir kaip senasis kontinentas nusirito į Antrąjį pasaulinį karą? Kokius svarbiausius tikslus tuomet puoselėjo lietuvių diplomatija ir kokią nišą šiuose procesuose užėmė Lietuva? Kodėl 1933 m. pavasarį Vakarų demokratijos santūriai ar netgi viltingai priėmė naujojo Vokietijos kanclerio Adolfo Hitlerio politinę programą ir kodėl prezidentas Antanas Smetona Hitlerio asmenybėje politinį pamišėlį („madmen“) pamatė anksčiau nei britų premjerai Nevilis Čemberlenas (Neville Chamberlainas) ar Vinstonas Čerčilis (Winstonas Churchillis)? Kas ir kodėl 1934 m. iš tiesų leido susikurti Baltijos Antantei ir kaip šis įvykis Lietuvą, Latviją, Estiją izoliavo ne tik nuo Lenkijos ir Vokietijos, bet ir kartu nuo Europos saugumo sistemos?
Atsakymų į šiuos bei daugybę kitų politinės istorijos ir diplomatijos klausimų dr Algimantas Kasparavičius ieškojo naujausioje savo monografijoje. Ji paremta gausiais Lietuvos ir užsienio archyviniais šaltiniais. Joje keliamos naujos istorinės hipotezės, diskutuojama su lietuvių ir užsienio istoriografijoje jau išsakytomis nuomonėmis, konceptais. Dar kartą bandoma kritiškai apmąstyti bei įvertinti Antrojo pasaulinio karo priežastis, jo išvakares ir pradžią, Europos didžiųjų galių interesus ir politinį egoizmą, diplomatinio žaidimo užkulisius, pasiekimus ir klaidas. Nagrinėjami Lietuvos bandymai laviruoti Europos politinėje arenoje ir kartu spręsti savo geopolitines problemas.
LMA Vrublevskių bibliotekos Komunikacijos skyrius