„Čia Baltija, čia Lietuva“. Akademikui Vytautui Gudeliui – 100
2023 m. rugsėjo 7 d. 14 val. Gamtos tyrimų centro konferencijų salėje (Akademijos g. 2, Vilniuje) vyks parodos Čia Baltija, čia Lietuva, skirtos akademiko Vytauto Gudelio 100-osioms gimimo metinėms, pristatymas.
Renginį ves akademikas Algimantas Grigelis, dalyvaus Gamtos tyrimų centro direktorius, Lietuvos MA tikrasis narys prof. dr. (HP) Sigitas Podėnas, Lietuvos MA Vrublevskių bibliotekos direktorius dr. Sigitas Narbutas.
Parodos pristatymo metu bus įteikti dailininko Gvido Raudoniaus sukurti akad. Vytauto Gudelio atminimo medaliai.
Maloniai kviečiame dalyvauti!
Minint akademiko Vytauto Gudelio gimimo 100 metų sukaktį, Gamtos tyrimų centro Konferencijų salėje parengta paroda „Čia Baltija, čia Lietuva“. Profesorius V. Gudelis – jūrotyros ir krantotyros pradininkas Lietuvoje. Pirmasis pradėjo ir organizavo Baltijos jūros geologijos, eolodinamikos ir neotektonikos tyrimus.
Svarbiausi V. Gudelio darbai, publikuoti Lietuvos ir užsienio šalių leidiniuose, pateikti skyriuose „Kvartero geologijos problemos“, „Baltijos pajūris ir įjūris“, „Kuršių nerijos fenomenas“. Eksponuojami žurnalai „Baltica“, „Geografijos metraštis“ ir kiti leidiniai, kuriuose mokslininkas su bendraautoriais išnagrinėjo ir apibendrino Pabaltijo kvartero periodo (taip pat ir Baltijos jūros) istorijos, geomorfologijos ir neotektonikos klausimus, Kuršių nerijos ir Kuršių marių geologinius ir paleogeografinius tyrimus.
Eksponuojamas ir pirmasis V. Gudelio straipsnis „Puari – Naujosios Gvinėjos šerdis“, publikuotas 1939 m. žurnale „Kosmos“. Skyriuje „Apie jūrą, vėją ir laivus“ pateikiami nuveikti mokslininko darbai terminologijos srityje. Kad akademiko parengti žodynai buvo ir yra svarbūs, liudija eksponuojamų žodynų viršeliai. Su V. Gudelio poetiniais tekstais supažindina Džiuljetos Gudelytės-Raudonienės ir Gvido Raudonio straipsnis „Poetiniai proveržiai“, išspausdintas akademiko Algimanto Grigelio parengtoje monografijoje „Akademikas Vytautas Gudelis“.
Eksponuojama tik dalis šio mokslininko darbų, bet, rengėjų nuomone, – svarbiausi. Visą profesoriaus mokslinės veiklos palikimą galima rasti B. Kisielienės parengtoje bibliografijos rodyklėje, kurioje surašytos V. Gudelio parengtos monografijos, moksliniai bei mokslo populiarinimo straipsniai.
Parodoje eksponuojami dokumentai iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos fondo, akademiko V. Gudelio rankraštinio fondo (F-323), saugomo Rankraščių skyriuje. Iliustruota Reginos Morkūnaitės nuotraukomis iš Kuršių nerijos ir Vytauto Gudelio vaikystės piešiniais, kurie saugomi Lietuvos MAVB Rankraščių skyriuje. Paroda veiks iki spalio 31 d.
Parodą rengė Sigita Dagienė ir Audrė Trumpienė.