Per knygą į knygas: žvelgiant į XIV a. gradualą

Per knygą į knygas: žvelgiant į XIV a. gradualą

Pristatydama XIV a. rankraštinį gradualą – Katalikų Bažnyčios Mišių giesmyną, kadaise priklausiusį Lietuvos bernardinams, Agnė Zemkajutė pasakoja apie Viduramžių rankraštines knygas: kas, kaip ir ant ko jas rašė ir kaip naudojo. Sužinosite, kokių gudrybių ėmėsi knygą rašę vienuoliai, kad sutaupytų vietos, kaip kūrybingai įrašydavo naujas, gerokai vėliau atsiradusias giesmes, kaip redagavo tekstus ir melodijas. Visos šios mažos gudrybės leido knyga naudotis kelis šimtus metų. Iš vaizdo įrašo paaiškės, už ką šių dienų mokslininkai gali būti dėkingi nelabai stropiems nežinomiems šios knygos taisytojams.

Įrašo idėjos autorė bibliografė Agnė Zemkajutė,
filmavo ir montavo Vika Petrikaitė


Mažosios Lietuvos patriarchas Martynas Jankus

Mažosios Lietuvos patriarchas Martynas Jankus

Visi žino lietuvių tautos patriarchą Joną Basanavičių, tačiau ne visi žino, jog tarpukariu Lietuva turėjo dvi asmenybes, vadintas patriarchais. Šiuo titulu buvo vadinamas ir Klaipėdos krašto lyderis arba Mažosios Lietuvos „Basanavičius“ Martynas Jankus.

LMA Vrublevskių bibliotekos fonduose galima rasti nuotraukų ir dokumentų, susijusių su šia iškilia asmenybe ir lietuvininkų draugijomis, kurios nulėmė XX a. pradžioje įvykusią dviejų: Didžiosios ir Mažosios Lietuvos susijungimą. Kviečiame žiūrėti video ir susipažinti su pagrindiniais lietuvininkų patriarcho veiklos pasiekimais.