Skaitome kartu. Ukrainos autoriai (II dalis)

Skaitome kartu. Ukrainos autoriai (II dalis)

2022-04-29

Tęsiame rubriką „Skaitome kartu“ pristatydami šiuolaikinio ukrainiečių autoriaus Serhijaus Žadano kūrybą. Kviečiame pasiklausyti ištraukos iš jo romano „Anarchy in the UKR“.

S. Žadanas – šiuolaikinis ukrainiečių prozininkas, poetas, publicistas, literatūros renginių, roko koncertų, teatralizuotų performansų ir pilietinio nepaklusnumo akcijų organizatorius. Dažniausia rašytojo kūrybos tema – jo kartos brendimas postsovietinės Rytų Ukrainos mieste.

S. Žadanas gimė 1974 m. Starobilske, Luhansko srityje, šiuo metu gyvena Charkove. Baigė ukrainiečių ir vokiečių filologijos studijas, apgynė disertaciją apie ukrainiečių futurizmo poeziją. Yra išleidęs septyniolika poezijos rinkinių ir šešis romanus. Lietuvių skaitytojams autorius pažįstamas iš kūrinių „Depeche Mode“ (Kitos knygos, 2008) ir „Anarchy in the UKR“ (Kitos knygos, 2010) ir „Internatas” (Kitos knygos, 2022), visas šias knygas galite užsisakyti mūsų bibliotekoje.

Muzika: „Жадан і Собаки“ („Žadanas ir šunys“)  – „Діти“ („Vaikai“).
Ištrauką skaitė Vika Petrikaitė.

Klausyti įrašo (Anchor)Klausyti įrašo (Spotify)

Paskaita apie neskelbtą unikalų šaltinį: profesoriaus E. Volterio „Svečių ir lankytojų sąrašą“

Paskaita apie neskelbtą unikalų šaltinį:
profesoriaus E. Volterio „Svečių ir lankytojų sąrašą“

2022-04-28

2022 m. gegužės 5 d. 17 val. LMA Vrublevskių bibliotekoje vyks istorikės Vidos Girininkienės vieša paskaita „Profesorius Eduardas Volteris ir sudūviai“. Pastebėjimais apie prof. Volterį pasidalins doc. dr. Aurelijus Gieda.

Paskaita skiriama Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai ir Sudūvos metams paminėti.

Istorikė Vida Girininkienė rengia knygą „Profesorius Eduardas Volteris ir lietuviai“, kurioje bus publikuoti neskelbti dokumentai iš Lietuvos, Estijos ir Rusijos archyvų. Vienas jų – Rusijos MA archyvo Sankt Peterburgo filiale saugomas unikalus šaltinis: E. Volterio 1893–1897 metų „Svečių ir lankytojų sąrašas“. Šiame „Sąraše“ užrašytos pavardės, pastabos, knygos, išvardyti konkretūs darbai teikia daugybę detalių apie kasdienę to meto lietuvių, latvių, estų tautų kovą dėl savo kalbų įtvirtinimo ir tapatybės. Šis „Sąrašas“ mūsų kultūros tyrėjams žinomas, ne kartą cituotas, tačiau išsamiau tirtas nebuvo.

E. Volterio bute Sankt Peterburgo Vasilijaus saloje rinkdavosi žmonės aptarti ir dirbti konkrečių darbų: organizuoti renginius, perrašyti rankraščius, recenzuoti knygas, platinti spaudą ir t. t.. Ir tai neturi nieko bendra su vadinamaisiais „profesorių šeštadieniais“, nes Volterio „šeštadieniai“ būdavo vos ne kasdien. Ateidavo garsiausi kalbininkai: Aleksandras Aleksandrovas, Aleksiejus Šachmatovas, Josepis Julis Mikkola, Johanesas Šmitas, Oskaras Kolasas ir kt. Dažnai lankėsi Silvestras Baltramaitis, Antanas Smilga, užsukdavo Jonas Mačiulis-Maironis, Antanas Baranauskas, Povilas Višinskis, Jonas Vileišis, tačiau pagrindiniai dalyviai buvo Sudūvos lietuviai: Motiejus Lozoraitis, Antanas Kronkaitis, Adolfas Gavėnas, Antanas Daniliauskas, Pranas Vaičaitis, Petras Kriaučiūnas, Andrius Bulota, Antanas Lingis (slap. Veliuoniškis), Antanas Vilkutaitis, Justinas Bonaventūra Pranaitis, Jonas Jablonskis ir kt. Bendras tikslas ir konkreti veikla juos siejo su Varnoje gyvenusiu Jonu Basanavičiumi, Naumiesčio dviklasės mokyklos mokytoju Pranu Užupiu ir kitais. Giliau pažinti laikmetį padeda ir kituose archyvuose bei bibliotekose saugomi nepublikuoti A. Daniliausko laiškai, įvairių asmenų užrašyti tautosakos ar etnografijos tekstai, Petro Markūzo satyrinės (apie Šakių regioną), Vinco Vaičaičio ar Justino Zubricko (slap. Turčiniškis) patriotinės eilės.

Nuotraukoje: Eduardas Volteris savo bute Sankt Peterburge apie 1907 metus. Nuotraukos reverse: 1907 m. balandžio 1 d. laiškelis Jonui Basanavičiui. LLTI BF A296-25471


Knygų dovanų mugė „Paimk knygą – paremk Ukrainą“

Knygų dovanų mugė „Paimk knygą – paremk Ukrainą“

2022-04-25

Nacionalinės bibliotekų savaitės metu, balandžio 29 dieną, penktadienį, nuo 10 iki 14 val. Lietuvos MA Vrublevskių bibliotekoje (Žygimantų g. 1) vyks Knygų dovanų mugė, skirta Ukrainai paremti.

Net 18 įstaigų – atminties institucijos, didelės ir mažos leidyklos – dedasi prie šios akcijos ir dovanoja daugiau nei penkis šimtus įvairaus žanro ir turinio knygų.

Kviečiame aktyviai dalyvauti: ateiti į Vrublevskių biblioteką, išsirinkti sau patinkančius leidinius ir ta proga paaukoti Ukrainą remiančiam fondui „Stiprūs kartu“.

Institucijos, kurios dovanoja knygas: Lietuvos nacionalinis muziejus, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidykla, Lietuvos istorijos instituto leidykla, Rašytojų sąjunga, Rašytojų sąjungos leidykla, Lietuvos mokslų akademija, Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga, leidykla „Alma Littera“, leidykla „Aktėja“, leidykla „Hubris“, leidykla „Aukso žuvys“, leidykla DOMINICUS LITUANUS, Bažnytinio paveldo muziejus, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Karo mokslų informacijos ir leidybos centras, Vilniaus dailės akademijos leidykla, Gamtos tyrimų centras, Vrublevskių biblioteka, Lietuvių kalbos institutas, Vytauto Didžiojo universitetas.

Knygos dovanų mugės dalyvius ir lankytojus nuo 12 val. kviečiame į koncertą, kurį mums visiems dovanos Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos smuikininkų ansamblis (vadovas Artūras Šilalė, koncertmeisteris Aleksandras Vizbaras).

LMA Vrublevskių bibliotekos Komunikacijos skyrius, tel. 8 687 88685

 


Nacionalinės bibliotekų savaitės renginiai Vrublevskių bibliotekoje

Nacionalinės bibliotekų savaitės renginiai Vrublevskių bibliotekoje

2022-04-25

2022 metais Lietuvos nacionalinės  bibliotekų savaitės, vyksiančios balandžio 23 – 29 dienomis, metu Vrublevskių bibliotekoje vyks renginiai, kuriuose kviečiame dalyvauti bibliotekos lankytojus ir darbuotojus.

Balandžio 27 d. kviečiame į ekskursija po naujausią bibliotekos parodą „Nuo akmens iki kodekso. Įvairenybės iš knygos istorijų“ su parodos autore Agne Zemkajute, registracija el. paštu: agne.zemkajute@mab.lt

Socialiniuose tinkluose vyks kryžiažodžio „Iš Vrublevskių bibliotekos gyvenimo“ konkursas prizui laimėti.

Balandžio 29 d. penktadienį nuo 10 iki 14 val. vyks Knygų dovanų mugė „Paimk knygą – paremk Ukrainą“. Net 18 įstaigų – atminties institucijos, didelės ir mažos leidyklos – jungiasi prie šios akcijos ir dovanoja daugiau nei penkis šimtus įvairaus žanro ir turinio knygų.

Kviečiame aktyviai dalyvauti: ateiti į Vrublevskių biblioteką, išsirinkti sau patinkančius leidinius ir ta proga paaukoti Ukrainą remiančiam fondui „Stiprūs kartu“.

Kviečiame apžiūrėti Bibliotekoje eksponuojamas parodas:

  • T. Vrublevskio skaitykloje eksponuojamą parodą „Sarbievijaus epigramų knygai – 400“,
  • renginių salėje Vitalio Vošterio fotografijų parodą „Po Dangum“,
  • prie Bendros skaityklos eksponuojamą Vilijos Arlauskaitės fotografijų parodą „Šiuolaikinis vyro portretas“,
  • Bibliografijos leidinių skaitykloje nuolat atnaujinamą knygų ekspoziciją „Слава Україні: knygos iš Ukrainos ir apie ją“, kviečiančią susipažinti su Ukraina per jos rašytojus ir knygas,
  • renginių salėje eksponuojamą nedidelę parodą „Слава Україні“ iš asmeninės Krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko kolekcijos, skirtą pagerbti ukrainiečių kovą už laisvę bei teritorinį vientisumą.

LMA Vrublevskių bibliotekos Komunikacijos skyrius


„Leiskite ir man, ką galvoju, pasakyti!“: apie V. I. Marevičiaus kūrybą ir veiklųjį patriotizmą

„Leiskite ir man, ką galvoju, pasakyti!“: apie V. I. Marevičiaus kūrybą ir veiklųjį patriotizmą

2022-04-22

Dr. Lina Balaišytė iš Lietuvos kultūros tyrimų instituto paskaitoje pristatė XVIII a. pabaigoje Vilniuje gyvenusio rašytojo, reformų rėmėjo ir aistringo visuomenės kritiko Vincento Ignaco Marevičiaus (Wincenty Ignacy Marewicz, 1755–1822) veiklą ir plačiau aptarė jo kūrybą, įdomius autoriaus apmąstymus apie save ir savo gyvenamąjį laiką.


Paroda „Nuo akmens iki kodekso. Įvairenybės iš knygos istorijų“

Paroda „Nuo akmens iki kodekso.
Įvairenybės iš knygos istorijų“

2022-04-21

2022 m. balandžio 21 – gegužės 24 d. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje eksponuojama paroda „Nuo akmens iki kodekso. Įvairenybės iš knygos istorijų“.

Kiekviena knyga gali papasakoti daugybę istorijų tiek apie save, tiek apie daugybę kitų knygų. Prireikė kelių tūkstančių metų, kol akmenį, medį ir molio lenteles pakeitė patogesnės ir paprasčiau gaunamos medžiagos, iš kurių pagamintos knygos buvo tvirtesnės, lengvesnės, užėmė mažiau vietos. Papirusas, pergamentas ir popierius – šios trys medžiagos padarė didžiausią įtaką Europos knygai. Pirmiausia keitėsi jos fizinė forma, vėliau ir teksto užrašymo būdas. Spaudos renkamais rašmenimis atsiradimas, leidęs pagreitinti knygų gamybą, paskatino ir teksto išdėstymo pasikeitimą, antraštinio lapo atsiradimą. Visgi knygos raidoje visuomet inovacijos pynėsi su tradicija. Papirusui, nors jau ne vieną amžių beveik išstumtam pergamento, pritrūko vos poros šimtų metų, kad jis būtų sulaukęs to meto, kai Vakarų Europoje popierius imtas ne tik naudoti, bet ir gaminti. O ant pergamento užrašytų dokumentų galime rasti ir iki šių dienų. Tas pats ir su forma: dar ne taip seniai vaikai mokėsi rašyti ant lentelių, o ritinio formos knygos egzistuoja iki mūsų dienų, kodeksas jų iki galo neįveikė.

Šioje parodoje siekiama parodyti ir prakalbinti įvairiausius tekstus: nuo 4000–5000 metų senumo dantiraščio fragmentų iki šiuolaikinių knygų, nuo unikalių rankraštinių knygų, prie kurių vien perrašinėtojai dirbo kelis mėnesius, išskirtinių ar gana paprastų spausdintų veikalų, kurių beveik kiekvienas egzempliorius skyrėsi net nuo tos pačios laidos kito egzemplioriaus, iki suvienodintų XVIII–XIX a. knygų. Negalima pamiršti ir atskirų knygų istorijų, kurias jos gali papasakoti apie savo skaitytojus. Ne viena šiandien Vrublevskių bibliotekoje saugoma knyga nukentėjo dėl karų, okupacijų, buvo priversta keisti savo šeimininką, saugojimo vietą. Turbūt įspūdingiausia iš tokių – II pasaulinio karo metais sovietų kareivių Karaliaučiuje sušaudytas XVIII a. knygų konvoliutas. Bet ir kitų istorijos ne mažiau įdomios ir vertos prisiminti.

Išgirsti šias ir daugybę kitų istorijų kviečiame apsilankius parodoje bei dalyvaujant ekskursijose. Artimiausios jų vyks balandžio 27 ir gegužės 5 dienomis 12 valandą, o gegužės 3 dieną – 15 valandą. Registracija į ekskursijas adresu: agne.zemkajute@mab.lt. Grupes nuo 5 žmonių kviečiame ne tik rinktis paskelbtais laikais, bet ir kreiptis bei tartis dėl atskiro apsilankymo su parodos rengėja.

Parodą parengė Agnė Zemkajutė


Gyvenimą paskyręs lietuvių raštijai: Kristijonas Gotlybas Milkus (1733–1807)

Gyvenimą paskyręs lietuvių raštijai:
Kristijonas Gotlybas Milkus (1733–1807)

2022-04-15

2022 m. vasario mėn. Bibliotekos vestibiulyje veikė mažoji paroda ,,Gyvenimą paskyręs lietuvių raštijai: Kristijonas Gotlybas Milkus (1733–1807)“, skirta šio lietuvių raštijai nusipelniusio lituanisto veiklai pristatyti. K. G. Milkus parengė reikšmingų lingvistinių ir literatūrinių darbų, rūpinosi religinės raštijos leidimu, aktyviai polemizavo dėl oficialiųjų raštų kalbos, domėjosi poetikos ir vertimo problemomis. Kaip pažymi K. G. Milkaus tyrėja doc. dr. Žavinta Sidabraitė, literatūrinis jo palikimas gausus ir įvairus tiek žanro, tiek meninės kūrybos prasme. Kviečiame aplankyti virtualų šios parodos variantą ir išsamiau susipažinti su K. G. Milkaus lituanistine veikla.

Parodos ir tekstų autorė dr. Kotryna Rekašiūtė
Publikavo Audronė Steponaitienė


Monografijos „Griūvanti taika: Lietuva didžiojoje politikoje 1934–1939 (1940)“ sutiktuvės

Monografijos „Griūvanti taika: Lietuva didžiojoje politikoje 1934–1939 (1940)“ sutiktuvės

2022-04-14

Bibliotekoje įvyko dr. Algimanto Kasparavičiaus monografijos „Griūvanti taika: Lietuva didžiojoje politikoje 1934–1939 (1940)“ (Vilnius, LII leidykla, 2021) sutiktuvės. Knygos pristatyme dalyvvavo autorius, renginį vedė Virginijus Savukynas, kalbėjo prof. Šarūnas Liekis ir dr. Vilma Bukaitė. Kas, kodėl ir kaip sugriovė tarpukario Europos saugumo architektūrą ir kaip senasis kontinentas nusirito į Antrąjį pasaulinį karą? Kokius svarbiausius tikslus tuomet puoselėjo lietuvių diplomatija ir kokią nišą šiuose procesuose užėmė Lietuva? Atsakymų į šiuos bei daugybę kitų politinės istorijos ir diplomatijos klausimų dr. Algimantas Kasparavičius ieškojo naujausioje savo monografijoje. Renginio dalyvai aptarė monografijos turinį: kokiais istoriniais šaltiniais remiasi autorius, kodėl keliamos istorinės hipotezės skamba naujai, kaip diskutuojama su lietuvių ir užsienio istoriografijoje jau išsakytomis nuomonėmis, konceptais. Renginio dalyviai kritiškai apmąstė ir įvertino Antrojo pasaulinio karo priežastis, jo išvakares ir pradžią, Europos didžiųjų galių interesus ir politinį egoizmą, diplomatinio žaidimo užkulisius, pasiekimus ir klaidas. Nagrinėdami Lietuvos bandymus laviruoti Europos politinėje arenoje, istorikai tarpukario geopolitines problemas lygino su šių dienų aktualijomis.


Dovanos Bibliotekai

Dovanos Bibliotekai

2022-04-13

Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubas dovanoja Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekai šiais metais išleistą rinkinį „1990 metų rinkimų į Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos Aukščiausiąją Tarybą dokumentai“  bei 2017–2021 metais išleistas knygas iš ciklo „Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai“. Tai knygos apie Joną Mačį, Gintautą Vincą Iešmantą, Nijolę Ambrazaitytę, Algimantą Vincą Ulbą, Eduardą Vilką, Antaną Račą, Romualdą Ozolą.

1990-ųjų kovo 11-ąją Nepriklausomybės Aktą savo parašais patvirtino šimtas dvidešimt keturi signatarai. Žmonės, kurie pasirašė Aktą, buvo labai įvairūs. Tarp jų buvo ir išėjusių iš lagerių politinių kalinių, ir Komunistų partijos, daug dešimtmečių administravusios Lietuvą, funkcionierių. Tai buvo lyg Lietuvos skerspjūvis. Tarp signatarų buvo žemdirbių, darbininkų, mokytojų, medikų, inžinierių, filosofų, ekonomistų, teisininkų, fizikų, chemikų, jūrininkų, mokslininkų, literatų, Komunistų partijos veikėjų ir komjaunimo sekretorių. Pasakojant jų biografijas ir veiklą, buvo siekiama atskleisti, kodėl tokie įvairūs žmonės pasirašė Aktą, kas pastūmėjo juos į Kovo 11-ąją. Vis labiau tolstant nuo 1990-ųjų įvykių, retėjant signatarų gretoms, poreikis pažinti laisvės įtvirtinimo istoriją ir jų dalyvius tik stiprėja.

Komunikacijos skyriaus informacija


Muzikologės Karinos Firkavičiūtės mintys apie knygas

Muzikologės Karinos Firkavičiūtės mintys apie knygas

2022-04-12

 

Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininkės, muzikologės Karinos Firkavičiūtės mintys apie knygas.

Man knygos vertė slypi jos atskleidžiamame turinyje ir kalbos kokybėje.

Nemanau, kad bibliotekos darbuotojai turi skaityti knygas tik apie knygas… Juk kiekvienas žmogus yra toks individualus! Bet daug kam patariau, tad ir dar kartelį galiu patarti visiems besidomintiems paskaityti Volterio Aizeksono (Walter Isaacson) biografinę knygą, skirtą Styvui Džobsui (Steve Jobs). Joje atsiskleidžia ne tik daugelio mūsų jau šiandien įprastų technologijų istorija, bet ir gilus sluoksnis apmąstymams apie gyvenimo tikslą, veiklos motyvacijas, valios jėgą.

Žinoma, teko. Esu pasinaudojusi jų svoriu ir storumu…

Manau, kad abu knygų variantai turi lygias teises ir abu gali puikiai gyvuoti vienas šalia kito, tarsi papildydami vienas kitą. Žinoma, labai norint susitelkti į knygos dvasią, tai lengviau padaryti per spausdintą knygos pavidalą. Tačiau norint susipažinti su knygos turiniu greičiau (o greitis yra labai išraiškingas šių dienų kriterijus) – elektroninė knyga parankesnė, ją paprasčiau skaityti keliaujant…

Manau, kad apibendrinant galima sakyti, jog kiekviena karta turi savo ryšį su knyga. Tai lemia gyvenamasis laikas, to laiko suteiktos techninės galimybės, gyvenimo ypatybės ir pan. Bet vėlgi – kiekvienas žmogus yra labai individualus, tad būdamas kurios nors kartos atstovas, nebūtinai bus „grynas“ tos kartos atspindys. Tad galiu kalbėti tik apie save – išaugau su knygomis, su bibliotekomis, jų tuo metu nebuvo per daug, kiekviena knyga buvo vertinama, mokomasi jose dėstomą turinį reflektuoti. Ir jau kai užaugau, į mūsų gyvenimą įsiveržė skaitmena ir virtualusis pasaulis… Knygų nepamiršau, bet negaliu nesidomėti ir virtualioje erdvėje sklandančia informacija. Kartu gyvenimo tempas greitėja – tad nuolat siekiu tam tikros lygsvaros tarp dėmesio abiem sritims, tradicinei knyginei ir naujajai skaitmeninei.

Draugui, kuriuo pasitikiu, galiu skolinti bet kurią knygą – bet kuo toliau, tuo toks poreikis mažėja…

Manau, tai būtų tiesiog paprasta dokumentika, detektyvo žanro aspektų mano biografijoje tikrai nėra, nors detektyvus skaityti mėgstu…

Man patinkančių knygų neskirstau pagal autorių kilmės šalis. Esu skaičiusi įvairių ir visomis kilmėmis žavėjausi – japonų, ispanų, lietuvių, vokiečių, belgų, anglų, turkų…

Šiuo metu skaitau Kezuou Išigurou (Kazuo Ishiguro) romaną „Klara ir saulė“. Labai dėkoju kolegei už patarimą perskaityti šią knygą – ji tikrai įdomi, turininga, aktuali, teikia daug minčių apmąstymams ir parašyta puikia anglų kalba.